Jakie białko wybrać?

Dzisiaj trochę chciałem poruszyć temat suplementów, a bardziej zamiennik posiłku białkowego czyli odżywkę białkową.

Często źle interpretowana i kojarzona szczególnie przez nowych adeptów siłowni z budową masy mięśniowej. Oczywiście sam w sobie makroskładnik stosowany w odpowiedniej ilości w diecie wspomoże w dużym stopniu utratę tkanki tłuszczowej czy tez budowę sylwetki. 

To jednak powielany mit i sama odżywka białkowa i jej kupno nic nie zmieni! 
Suplementując białko nie przybędzie Wam masy mięśniowej. Białko to uzupełnienie diety, a raczej jej urozmaicenie jeżeli chodzi o rotacje pomiędzy mięsem, nabiałem a innymi produktami białkowymi. Sama w sobie nie da nam żadnych benefitów. To nie suplement taki jak np. kreatyna, która nawadnia komórki mięśniowe, uzupełnia ATP i faktycznie jej stosowanie przyniesie nam benefitów.

Jaka formę odżywki białkowej wybrać?

Generalnie w większości przypadków moim zdaniem sprawdzi się koncentrat, jednak jeżeli w naszej diecie uwzględniamy niską podaż tłuszczy to odpowiedniejszym wyborem będzie w tym wypadku izolat. Chociaż jeżeli o mnie chodzi izolat stosuje naprawdę rzadko i tłuszczy znajdujących sięnp. w koncentracie nie biorę pod uwagę. Jeżeli moja dieta ma praktycznie zerową podaż tłuszczy wtedy zwracam na to większą uwagę i staram się stosować Izolat. Jednak czas kiedy mam znikomą podaż tłuszczy występuje u mnie bardzo rzadko to teżodżywka typu WPC jest dla mnie tańszym i lepszym rozwiązaniem. Znikoma ilość tłuszczy czyli mam tu na myśli na poziomie 5-10g na dzień.  

Aktualnie na rynku jest wiele form tej odżywki, zaczynając od koncentratu, izolatu a kończąc na mixie wszystkich z nich.
W co celować zatem przy wyborze białka?
Na pewno w smak jeśli jest on dla kogoś ważny, jak i na skład, zawartość białka w białku, cukry itp.

PS. Nie myślcie za dużo, bo co by to nie było najważniejszym czynnikiem jest tutaj dieta i ona ma największy wpływ na nasza sylwetkę a nie suplementy jakie stosujemy.